Tül perde yıkama püf noktaları

Tül ve perdelerinizi ilk gün ki gibi uzun yıllar solmadan ve yırtılmadan kullanmak istiyorsanız şayet, Tül perde yıkama püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Örneğin narin organze bir perde ile, dantel yada saten perde aynı şartlarda yıkanamaz. Sizlere bu yıkama ayrıntılarını birkaç madde halinde açıklayacağım.

  1. Tül ve perdeleri yıkarken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su ile yıkanan perdeler çok fazla kırışacaktır. Ilık su ile yıkanmalıdır.
  2. Sararmış perdelerin renklerini yeniden açmak için bir gece önceden deterjanlı suda bekletilmelidir. Ertesi gün makinede yıkanıp çıkardıktan sonra bir bardak amonyaklı su ilave edilmiş bir kapta, bir iki saat bekledikten sonra çıkarıp durulayın. Renkler ilk günkü gibi zarar görmeden bembeyaz ve capcanlı olacaktır.
  3. Önemli bir husus olan perdelerin kırışıklığı konusunda yapmanız gereken, perdeleri yıkarken makinanızın sıkma devrini 400 devire ayarlayarak az ıslak kalacak şekilde yıkadıktan sonra, perdelerinizi çıkarın ve yerine asın. Nemli kalan perdeler kendi ağırlığında kuruyacaklarından kırışıklık gibi kat izleri de kalmayacaktır.

kahve-rengi-yatak-odalari-icin-ozel-tul-perde-modelleri-2015

İlk yorumu siz yapın