ZEB Pilot Tarafından Harika Villa Projesi

Sıra dışı yaşam alanlarına hayranlık duyan ve bu tarz yaşam alanlarına sahip olmak isteyen bir çok farklı tarz severlerin dikkatini çekecek, ZEB Pilot House Firması tarafından tamamlanan bir projeyi sizlere tanıtmak istiyorum. Proje Norveçte 2.153 metrekarelik bir alanı kaplayan, asimetrik inşaat biçimiyle dekore edilmiş, sıra dışı akıllı ev sistemine sahip bir mimari yapıdır. Gecenin ve gündüzün mekanı aydınlatması ve sıcak, soğuk sürkülasyonunun mekana gireceği ışık hüzmesinin dahi hesaplanarak, inşasının yapıldığı bu ilginç proje, aynı zamanda mimari bir şaheser ve profösyonel bir araştırma da  sayılabilir.

ZEB-Pilot-House-villa-projesi (9)

 

ZEB Pilot  firması tarafından tasarlanıp inşa edilen bu proje, minimalist dekorasyon fikirleri incelikleriyle, her bir karesi doğal yaşamı koruyacak şekilde tasarlanmış ve dekore edilmiştir. Verandanın zemininde kullanılan ahşap döşemelerde uygulanan cilalar dahi, nefes alabilir özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra havuz içerisinde kendini temizleyen devir sisteminin yanı sıra, yine doğallığı  ön plana çıkaran okyanus suyu ile doldurulmuştur.

ZEB-Pilot-House-villa-projesi (4)

Bu villa projesi hayata geçirilirken bir çok incelik düşünülerek, doğal taş ve ağaç malzemeler kullanılarak, ömürlük yaşayabilecek bir yaşam alanı meydana getirilmiştir. Bu yaşam alanında zemindeki taşlar, ağaç döşemeler aynı zamanda duvarlarda da kullanılmıştır.

ZEB-Pilot-House-villa-projesi (5)

ZEB-Pilot-House-villa-projesi (6)

Bu da projenin akıllı ev sistemi ve dönüşümlü hava sürkülasyonu, profösyonel bir çalışma ile hayata geçirilmiştir. Görselde görüldüğü gibi eğik çatı sistemi güneşin doğduğu noktadan tam olarak villanın çatı kısmına, güneş ışınlarının dik olarak girmesi için yatay şekillendirilmiştir. Bu sayede tüm binanın çatı kısmından içeri giren güneş ışını, içeride sistematik bir şekilde oluşturulmuş süzme ışık bölmeleriyle, evin tüm odalarını gezebiliyor  ve villa içerisinde duvarlara yerleştirilmiş olan ağaç ve taş duvarlardan, yine hava sızması sistemi ile dışarı çıkıyor. Aslında daha anlatmakla bitirilemeyecek bir çok ayrıntı ve özelliğe sahip bu villa, olağanüstü bir çalışma ve aynı zamanda dekorasyonda bir bilim olarak kabul edilebilir.

ZEB-Pilot-House-villa-projesi (1)

Harika Villa Projesi’ne ait fotoğraf galerimiz

 

1 Comment

  • Cevapla Nisan 27, 2016

    konya iç dekorasyon

    harika bir fikir kesinlikle çok hoşuma gitti diyecek bir şey bulamıyorum paylaşımınız için teşekkürler 🙂

Leave a Reply